Uncategorized

Verslą sukūrė gamindamas kanapių arbatą

Sveikos produkcijos auginimas dar negarantuoja vietos rinkoje – jos išskirtinumą reikia mokėti pateikti bei išreklamuoti. Ekologišką pluoštinių kanapių arbatą gaminantis ūkininkas Gintautas Žebelys tam reikalingų lėšų gavo pasinaudojęs Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“.

Šiemet jau prasidėjo trečias šios priemonės paraiškų pateikimo etapas, kuris truks iki rugsėjo 30 d. Jam iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto skirta per 235,5 tūkst. eurų paramos lėšų.

Priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ gali naudotis žemdirbiai, dalyvaujantys ekologiškų produktų gamybos, Europos Sąjungos (ES) pripažintų produktų gamybos ar nacionalinės maisto kokybės (NKP) sistemose.

Teko reklamuoti kanapių naudą

Prieš kelerius metus Tauragės rajono ūkininkas G. Žebelys nusprendė savo ekologinio ūkio sėkmę susieti su pluoštinėmis kanapėmis. Pradėjęs pardavinėti iš jų žiedų bei lapelių pagamintą arbatą jis pastebėjo, kad žmonėms būtina priminti šio mūsų protėvių plačiai vartoto augalo gerąsias savybes.

Tačiau reklaminei medžiagai reikėjo rasti papildomų lėšų, kurių besikuriančiam ūkiui nėra taip paprasta sukaupti. G. Žebelys apsilankė Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) teritoriniame paramos administravimo skyriuje, kuriame ir sužinojo, kad pagelbėti gali KPP priemonė „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“.

„Ši priemonė labai gera ir reikalinga. Galėjau tinkamai apipavidalinti arbatos pakuotes, užsisakiau dideliu tiražu informacinę medžiagą apie pluoštinių kanapių arbatos savybes, galiu pastatyti ir reklaminius stendus bei kt. Be reklamos, viešinimo sunku tokią produkciją pardavinėti. Mūsų žmonės primiršę, kad dar jų seneliai augino ir vartojo šį unikalų augalą, painioja jį su narkotikais. Išbandę arbatą pirkėjai labai dėkoja už gerą skonį, džiaugiasi, kad pagerėjo savijauta“, – kalbėjo ekologinio ūkio savininkas.

Jis yra nusprendęs naudotis ir kitomis KPP priemonėmis, kurios padėtų modernizuoti ūkį, nes ketina užsiimti ne tik vaistažolių gamyba, bet ir spausti kanapių aliejų, gaminti iš šio augalo kitus produktus.

Gintauto Žebelio ūkis
Foto: Asmeninins albumas

Tiki kanapių produktų perspektyva

Švaria gamta alsuojančiame Pagramančio regioniniame parke G. Žebelys ūkininkauja nuo 2013 metų. Pradėjo nuo avių auginimo, bet sužinojęs apie pluoštinių kanapių auginimo legalizavimą avininkystę stumtelėjo į antrą planą.

Nekreipdamas dėmesio į skeptikų kalbas vyras prieš šešerius metus užsėjo pirmuosius tris hektarus pluoštinių kanapių, skirtų vaistažolių gamybai. Dar po metų įsirengė modernią džiovyklą, o nedideliame ceche pradėjo pakuoti arbatą. Kanapių plotai plėtėsi, produkcija populiarėjo, daug pirkėjų atsirado ir tolimesniame užsienyje. Sutarus su vaistažolių perdirbimo fabriku gaminama ir sumulkinta kanapių žiedų bei lapelių arbata, sufasuota pakeliuose.

„Tikiu, kad kanapės turi didelę perspektyvą. Tie, kurie man sakė, kad nieko gero nebus, dabar ateina konsultuotis, kaip auginti. Po kelerių metų pasaulyje pluoštinė kanapės sukels virsmą ekonomikoje – nėra kito tokio augalo, iš kurio galima būtų pagaminti tūkstančius skirtingų produktų – maistui, drabužiams, statybai, vaistams ir kt. Be to, kanapės puikiai valo orą, atgaivina dirvožemį“, – aiškino G. Žebelys.

Dabar jo ūkis užima apie 24 hektarų. Vaistažolių arbatai auginti skirti 5 hektarai, o šį rudenį bus nuimtas 10 hektarų pluoštinių kanapių derlius, iš kurio bus spaudžiamas aliejus. Taip pat auginama ir avių banda. Ūkininkas laukia greitai po darbų užsienyje sugrįšiančių dviejų sūnų, kurie įsitrauks į stiprią ūkio plėtrą.

Paraiškos – visus metus

Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) 1-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Jūratės Mikaliūnienės, šiemet teikiantieji paraiškas KPP priemonės „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ paramai gauti turėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos pakeitimus bei patikslinimus.

Šiemet ūkininkai paraiškas gali teikti visus metus. Jų priėmimas suskirstytas ketvirčiais, nes taip geriau proporcingai paskirstyti lėšas.

Parama teikiama pirmą kartą įsijungiantiems į kokybės sistemas žemės ūkio veiklos subjektams arba kurie pastaruosius penkerius metus dalyvauja šiose sistemose. Svarbu, kad paraiška būtų pateikta per penkerius metus nuo pirmojo patvirtinamojo dokumento, sertifikato išdavimo arba gamintojo įregistravimo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tvarkomame produktų, kurių pavadinimai įregistruoti garantuoto tradicinio gaminio (GTG) arba ir saugomos kilmės nuorodos (SKVN) arba saugomos geografinė nuorodos (SGN) registre, gamintojų sąraše.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *